Ana Sayfa Anneler Günü Hediyesi Çocuğu Evden Çıkarken Annelerin Verdiği En Efsane Öğütler

Çocuğu Evden Çıkarken Annelerin Verdiği En Efsane Öğütler

0
Paylaş

Tam evden dışarı çıkacaksınız anneniz bir anda yanınızda belirir ve klasik cümlelerini sıralamaya başlar. Bakıyım, kalın giyindin mi? sorusuyla başlayan konuşmaya kaç yaşında olursak olalım maruz kalıyoruz. Ayakkabımızı giydiğimiz o kısacık süreye sığdırdığı onlarca öğüdünden her ne kadar sıkılsak da duymaktan keyif aldığımızı itiraf etmemiz gerek. İşte o kısacık süreye nasıl sığdırdığını bilmediğimiz geç kalıyorum anne cümlesiyle böldüğümüz anne öğütleri;

 

 

 

Annenizin Söylemekten Asla Bıkmayacağı 8 Öğüt

Üzerini kalın giy

evden-cikarken-annelerin-verdigi-ogutler-1

Soğuk havalarda annenize dışarı çıkacağınızı söylediğiniz anda ilk duyacağınız cümlelerden biri üzerini kalın giydir. Bunun bir de kapıdan çıkarken ‘bakıyım ne giydin, kalın birşeyler giyseydin bununla üşürsün sen şimdi’ gibi cümlelerle devam eden kontrol aşaması vardır ki siz gidene kadar ara ara söylenmeye devam eder.

 

Başına bere tak

evden-cikarken-annelerin-verdigi-ogutler-2

Soğuk havalardaki kalın giyindin mi sorusundan sonra ‘bari başına şapka tak, üşüteceksin bak, hasta olursan sonra karışmam’ gibi serzenişlerle devam eden en sıcak öğüttür. Siz berenizi takmadığınızda ‘yanına al üşürsen takarsın’ cümlesiyle de ne kadar serzenişte bulunsa da size kıyamadığını gösterir.

 

Telefonunu almayı unutma

evden-cikarken-annelerin-verdigi-ogutler-3

Teknolojinin gelişmesiyle son yıllarda hayatımıza giren cep telefonlarının kullanımı annelerin aile fertlerini merak etmedeki telaşını az da olsa dindirdi. ‘Telefonunu aldın mı?’ sorusu ile başlayan öğüt ‘aradığımda açmamazlık yapma merak ederim’ ile devam eder.

 

Kimseye sataşma

En çok okula giderken duyduğumuz bu cümleyi büyüdüğümüzde ‘aman yollarda kimseye sataşma evladım boş ver sen’ versiyonuyla duymaya devam ederiz. Ne kadar büyürsek büyüyelim her zaman duyacağımız öğütler hiç değişmeyecek.

 

Aman dikkatli git evladım

evden-cikarken-annelerin-verdigi-ogutler-5

Araba kullanacaksınız sıklıkla duyacağınız cümledir. Sakın hızlı sürme diye devam eden cümlesini şöyle de tamamlar;

 

Gidince beni mutlaka ara

evden-cikarken-annelerin-verdigi-ogutler-6

Nerede olduğunuzu her dakika haber vermenizi bekleyen annelerimiz en azından gideceğimiz yere sağ salim gittiğimizi bilmek isterler. Başınıza bir şey gelecek diye korkan annenizi aramayı sakın ihmal etmeyin.

 

Terli terli sakın su içme

evden-cikarken-annelerin-verdigi-ogutler-7

Kaç yaşında olduğunuzun bir önemi yok bu cümleyi duymanız için. Evden çıkarken, telefonda konuşurken sıklıkla duyduğumuz anne öğütlerindendir.

 

Geç kalma

Bu sefer geç kalma bari erken gel diye başlayan öğüdü ‘akşam orada kalacağım anne’ deyince ‘olsun yarın gelme kalma erken gel’ diye şekil değişebilen öğütlerdendir. Geç geleceğinizi bilse bile yine de geç kalma diye öğüdünü eksik etmezler.

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.