Ana Sayfa Öğretmenler Günü Hediyeleri Sinema Tarihinin Unutulmaz Öğretmen Karakterleri

Sinema Tarihinin Unutulmaz Öğretmen Karakterleri

0
Paylaş

Hepimiz biliyoruz ki öğretmenlerin hayatımıza katkısı büyük. Yaşantımızı planlamada ve şekillendirmede öğretmenlerimizin öğrettiği değerler hep etkili olmuştur. işte bu yüzden iyi öğretmenlerle tanışmış olmak büyük bir şans olarak nitelendirilir.

Yıllar geçse de unutamadığımız, öğretmen ve öğretmenlerimiz varsa ne mutlu bize. Sadece bizim değil anne babalarımızın bile unutamadığı öğretmenlerinin olduğuna emin olabilirsiniz. Sinema ve dizi sektöründe de öğretmen karakterleri her zaman etkili olmuştur. 24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaşırken sinemanın etkili öğretmen karakterlerini bir kez daha hatırlamayı düşündük. İşte babacan, zeki ve sadece ders değil iyilik de öğreten öğretmen karakterleri…

Mahmut Hoca

sinema-tarihinin-unutulmaz-ogretmen-karakterleri-01

Hababam Sınfıı serisinin en önemli karakterlerinden olan Mahmut Hoca’yı hepimiz çok iyi tanıyoruz. Sanki gerçek hayatta da bize öğretmenlik yapmış gibi değil mi? Her ne kadar filmde sert ve kuralcı bir kişilik olarak lanse edilse de hepimiz Mahmut Hoca’nın öğrencilerini ne kadar çok sevdiğini ve onlar için çabaladığını biliyoruz.

John Keating

sinema-tarihinin-unutulmaz-ogretmen-karakterleri-02

Öğretmen filmi denilince ilk akla gelen filmlerden birisi de Ölü Ozanlar Derneği. Klasikler arasına girmiş olan filmin baş karakteri John Keating’e büyük aktör Robin Williams hayat vermişti. Otoriterlik yerine günü yakalamak sloganını benimseten Keating, unutulmaz öğretmenler arasına girerken bizi de duygulandırmıştı.

Louanne Johnson

sinema-tarihinin-unutulmaz-ogretmen-karakterleri-03

Genelde erkek öğretmenler baskın olarak görünse de. Sinemada ve gerçek hayatta Louanne Johnson adında tanımaya değer bir kadın öğretmen var! ABD’de belki de en zorlu bölgede öğretmenlik yapan bayan Johnson birçok öğrenciyi deyim yerindeyse bataklıktan kurtarmıştır.

Clément Mathieu

sinema-tarihinin-unutulmaz-ogretmen-karakterleri-04

Öğrencilerine doğru yolu göstermek için mücadelesinden taviz vermeyen ve hiç pes etmeyen Clément Mathieu, sinemadaki önemli öğretmen karakterleri arasında yer alıyor. İdareyi karşıya alması bir yana öğrencilerine karşı gösterdiği sabır da takdire şayan. Filmin adı ise The Chorus (koro).

Mark Thackeray

sinema-tarihinin-unutulmaz-ogretmen-karakterleri-05

Asıl mesleği öğretmenlik olmasa da bu kutsal görevi yerine getiren Mark Thackeray, zorluklar karşısında çekip gitmektense öğrencilerle olmayı tercih ediyor. Unutulmaz filmler arasına giren “Sevgili Öğretmenim” adlı film tam 1967 yılında yayımlandı. O günden bugüne halen etkisini sürdüren film bunu elbette öğretmenine borçlu.

Ram Shankar Nikumbh

sinema-tarihinin-unutulmaz-ogretmen-karakterleri-06

Her çocuğun özel olduğunu, öğretmenin bir hayatı nasıl etkileyebileceğini anlatan “Her Çocuk Özeldir” adlı film sinemanın klasiklerinden olmaya aday. Resim öğretmeni Ram, algılama problemi ve çeşitli sıkıntılar yaşayan öğrencisinin adeta hayatını değiştirmiştir. Bir öğretmenin her şeyi değiştirebileceğini gösteren bu filmi ve karakteri dikkatle izlemelisiniz.

 

 

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here