Ana Sayfa Anneler Günü Hediyesi Türk Sineması’nda Anne Rolüne En Çok Yakışan 11 İsim

Türk Sineması’nda Anne Rolüne En Çok Yakışan 11 İsim

0
Paylaş

Yeşilçam filmlerini her birimiz yüzlerce kez izlemişizdir. Yüzlerce kez de izlemeye devam edebiliriz. Çünkü Yeşilçam’ın havasını ve ruhunu başka hiçbir yerde bulamayız.

Yeşilçam’ın belli başlı karakterleri vardır aslında. Mesela Kemal Sunal dediğimiz zaman aklımıza İnek Şaban, Cüneyt Arkın dediğimiz zaman Malkaçoğlu, Kartal Tibet dediğimiz zaman Tarkan gelir. Bazı oyuncular da vardır ki, rollerini bilir, isimlerini bilmeyiz. “Hee şu filmdeki şu rolü oynayan kadın değil mi bu?” der geçeriz. Anne rolleri de bunlardan biri. Birkaç tanınmış oyuncuyu bunun dışında tutarsak çoğumuzun isimlerini bile bilmediği anne rolleri aslında unutulmazdır. Biz de Türk sinemasında anne rolüne en çok yakışan 11 ismi bir araya getirdik. Bu isimleri Hülya Koçyiğit, Kemal Sunal, Filiz Akın, Tarık Akan, Halit Akçatepe gibi isimlerin anneleri rolünde izledik. Ancak az önce de dediğimiz gibi çoğunun isimlerini bilmiyoruz. Ancak şimdi isimlerini de öğreneceğiz 🙂

Anne Rolüne En Çok Yakışan Ünlüler

1. Adile Naşit

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 1

Adile Naşit’i tanıtmaya gerek yok herhalde. Birçok rolde anne rolünü canlandıran Adile Naşit’in aklımızda en çok yer eden rolü tabi ki de Hafize Ana.

 

2. Mürüvvet Sim

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 2

En akılda kalan rolü, Neşeli Günler filminde Ayşen Gruda’nın annesini oynamasaydı. Bunun dışında da birçok filmde anne rolü oynayan Mürüvvet Sim, Yeşilçam’ın unutulmaz anne karakterlerinden.

 

3. Aliye Rona

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 3

Kendisini genelde dram filmlerinde, kötü anne rolünde gördük. Oğlunu, fakir kızdan ayırmak için uğraşır dururdu. Başka anne rolleri de var tabi ama Aliye Rona’yı kötü anne rolüyle hatırlayacağız.

 

4. Bedia Muvahhit

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 4

Bedia Muvahhit, Türkiye’nin ilk müslüman kadın oyuncusu olarak bilinir. 45 farklı filmde rol aldı.

 

5. Neriman Köksal

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 5

Neriman Köksal toplam 187 filmde rol aldı.  Sinemamızın ilk Fosfor Cevriye’si olarak bilinir. Anne rollerinin en başarılı isimlerinden biriydi.

 

6. Hikmet Gül

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 6

Toplam 61 filmi bulunan Hikmet Gül’ün en bilindik rolleri Çöpçüler Kralı’ndaki dedikoducu komşu ve Tosun Paşa filmindeki Seferoğulları kadınlarının elebaşı rolleridir.

 

7. Suna Pekuysal

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 7

Temmuz 2008’de aramızdan ayrılan Suna Pekuysal, birçok film ve dizide rol aldı. Son zamanlardaki en unutulmaz rolü de Yeter Anne dizisindeki anne rolü oldu. Bu dizide, Özkan Uğur’un annesini canlandırıyordu.

 

8. Nermin Özses

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 8

Tam 264 filmde rol alan Nermin Özses’i herkes ilk gördüğünde tanır. Ancak adını kaçımız biliyor? Filmlerde genel olarak kısa süreli rolleri yer almasına rağmen hafızalarda kalmayı başardı.

 

9. Şükriye Atav

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 9

Ah Nerede filminin düşünceli ve cefakar annesi.. Oynadığı filmlerde genel olarak iyi anneyi canlandırıyordu. Türk sinemasında 71 filmi yer almaktadır.

 

10. Leman Akçatepe

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 10

İlk olarak Uyanık Kardeşler ve Umutsuzlar filmlerinden aklımıza gelir Leman Akçatepe. Aynı zamanda Halit Akçatepe’nin annesi, Sıtkı Akçatepe’nin eşidir. Rol aldığı film sayısı ise 146.

 

11. Muadelet Tibet

turk sinemasinda anne rolune en cok yakisan 11 isim 11

Çöpçüler Kralı’nda kedilere yemek veren teyzeye hatırladınız mı? İşte  Muadelet Tibet o kadındır. Yol filminde de Seyit Ali’nin annesi rolünü oynamıştır. Toplam film sayısı 64.

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.