Ana Sayfa Babalar Günü Hediyesi Babalar Günü Tarihçesi

Babalar Günü Tarihçesi

0
Paylaş

Tüm dünyada heyecanla beklenen Babalar günü, babaların onuruna düzenlenen kutlama günüdür. Peki Babalar günü neden kutlanır? Ne zaman kutlanır? Babalar günü tarihçesi ve daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmak istiyor musunuz? Öyleyse, buradan devam edelim.

Babalar Günü Neden Kutlanır? 

babalar-günü-tarihçesi-1

Babalar günü kutlanma nedeni olarak iki farklı teori vardır. Bunlardan ilki; Katoliklere göre babalar günü Peygamberleri Hz. İsa’nın babasının anısına, 19 Mart’ı Joseph Günü adı altında babalarına armağan edilmesidir. İkincisi ise; Washington’da yaşayan Sonora Smart Dodd adındaki, amerikan iç savaşı gazisinin kızı tarafından ortaya atılan fikirdir. Dodd, anneler günü gibi babalar günününde kutlaması gerektiğini düşünerek, babalar günü kutlamaları için çalışmalara başlamış ve 1910 yılında İlk Babalar Günü kutlamalarının gerçekleşmesini sağlamıştır.

1924 yılında dönemin ABD Başkanı Calvin Coolidge kutlamalar desteklemiş fakat resmi kutlama için bir açıklama yapmamıştır. 1966 yılında ise Başkan Lyndon Johnson ise resmi bir bildiri yayınlayarak her yıl Haziran ayının 3. Pazar gününün Babalar Günü olarak kutlanmasını sağlamıştır. Resmi tatil olması ise 1972 yılına dayanmaktadır.

2015 Babalar Günü Ne Zaman Kutlanacak? 

Dünyada pek çok ülkenin kabul ettiği tarih olan; haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanacak olan babalar günü, 2015 yılında 21 haziranda kutlanacak.

babalar-günü-tarihçesi-kapak

Babalar gününde babanıza sıkı sıkıya sarılıp sevgi sözcüklerinin havalarda uçuştuğu bir kutlama yaşatmanız dileğiyle. Heyecanla beklenen pazar günü, renkli, eğlenceli, bol kahkahalı ve dahası mutlu olmak için birden fazla nedeniniz var. Babaların, babalar günü hediyesi öncelikli sizsiniz, sakın unutmayın! Tüm babaların ve baba adaylarının, babalar günü kutlu olsun! 🙂

Babalar günü hediye tavsiyeleri için ”Babalar Günü Hediyesi – 2015 Babalar Günü Hediyeleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.